top of page

Спомени за Благой Иванов

Христо Панев:

    „Благой Иванов беше едно от явленията в художествения живот на Велико Търново. Той е от онези художници, които се занимаваха с различни жанрове в изкуството: един от най-добрите монументалисти. Негово е най-доброто монументално пано във Велико Търново, намира се на главната улица - „Посрещането на руската армия“.       Великолепно, филигранно изпълнение в техника „сграфито“.

    Но преди всичко Благой е живописец. Живописта му е много изтънчена, много лирична, много топла и богато нюансирана. Много топла. Характерно за неговата живопис е, че борави с едни особено огнени цветове, които излъчват светлина и топлина. Той е майстор и на акварела, и създаде много топли, наситени, дълбоки като колорит и състояние акварели.

     Благой Иванов беше бохем – в истинския смисъл на думата. Обичаше и вземаше от живота всичко с пълни шепи и, за съжаление, това вероятно допринесе и за преждевременната му кончина и то по време, когато беше в своя апогей като творец. Отиде си от нас във възраст, в която човек започва да прави равносметка за миналото си. Благой остави в наследство много картини, но те са разпилени. Беше широко скроен и се раздаваше. Хората, които бяхя близки с него, притежават негови картини.

      Благой Иванов остави запомняща се следа в изобразителното изкуство не само във Велико Търново.“

"Земя"
"Созопол"
"Септември 1923"
"Плодородие"
"Пейзаж с крави"
"Палатки"
"Кольо Фичето"
"Интериор"
"Елегия"
"Десислава"
"Боженска вечер"
"Боженска вечер ІІ"
"Пейзаж"
"Автопортрет"
"Арбанашки манастир"
"Арбанаси"
"Зора"
bottom of page